... s nami o raji už nemusíte iba snívať

Newsletter

  • Váš osobný sprievodca dovolenkou snov
  • Novinky s naj novinkami a cenami
Meno:
E-mail:
Kód z obrázku:

Počasie

 

 Počasie v Thajsku

 

Thajsko leží medzi 6° a 20° stupňom severne v oblasti juhovýchodnej Ázie. Thajsko sa nachádza  západne od  Laosu a Kambodže a na východ od Andamanského mora a Barmy, je domovom pomerne typickej tropickej klímy na ďalekom juhu a na severe, s počasím dominujúcich monzúnov.
Pri pohybe od pobrežia smerom do severného Thajska je terén prevažne hornatý, aby územie nebolo ohrozované vlnou tsunami. Okrem toho, podľa očakávania, čím vyššia nadmorská výška, tým výraznejší vplyv na klímu. Nadmorská výška ovplyvňuje počasie v tom zmysle, že na vyššiu nadmorskú výšku pripadá viac zrážok a je vyššia pravdepodobnosť extrémnejších teplôt.  Najvyšší bod severného Thajska je v nadmorskej výške 2 564 km nad morom. 
Kým väčšinu severu tvoria  hory, ďaleký severovýchod Thajska je tvorený nižšie položenými rovinami a len mierne kopcami.
Stred krajiny, oblasť doliny rieky Chao Phraya,  kde dominujú pozemky a polia, ktoré robia tento región jedným z najviac úrodných oblastí v krajine. 
Tropické podmienky pociťujú turisti najviac na juhu Thajska, skôr ako sa premiestnia do veľmi typického rovníkového podnebia najjužnejšej obľúbenej oblasti Phuketu.
Stredné a južné Thajsko nevykazuje počas celého roka veľké výkyvy teplôt a podmienky sa líšia hlavne kvôli lokálne prevažujúcim monzúnom. Kým počas roka môže byť počasie krajiny rozdelené na „vlhkú“ a „suchú“ sezónu, dochádza k veľmi malým zmenám teploty. Keď sú monzúny, dochádza na severe k poklesu teploty o niečo viac ako na juhu.
V podstate počasie Thajska sa určuje podľa dvoch monzúnových systémov, ktoré prechádzajú krajinou severovýchodne a juhozápadne. 
 

 Severné Thajsko

Chiang Mai
  Priemerná teplota  
  Priemerné zrážky  
Horúca sezóna
marec - jún
21 - 34oC
69mm
Dažďová sezóna
júl - september
23 - 31oC
218mm
Chladná sezóna
október - február
16 - 30oC
30mm

 

Centrálne Thajsko

Bangkok
  Priemerná teplota  
  Priemerné zrážky  
Horúca sezóna
marec - máj
25 - 34oC
97mm
Dažďová sezóna
jún - október
24 - 32oC
101mm
Chladná sezóna
november - február
21 - 32oC
25mm

 

Južné Thajsko - západné pobrežie 

Phuket                         
  Priemerná teplota  
  Priemerné zrážky  
Teplá a suchá sezóna
november - máj
25 - 31oC
125mm
Dažďová sezóna
jún - október
26 - 30oC
315mm

 

Južné Thajsko - východné pobrežie

Surat Thani
  Priemerná teplota  
  Priemerné zrážky  
Teplá a suchá sezóna
Január - Apríl
21 - 32oC
40mm
Dažďová sezóna
máj - december
24 - 31oC
200mm


(c) 2009 Ralph